Nový článok2012/2013

Autor: Peter Galád | 1.1.2013 o 16:45 | (upravené 2.1.2013 o 17:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  45x

Túlam sa životom. Hľadám rozcestníky, značky , body , kríže pri cestách. mohutné stromy, aby som sa úplne nestratil. Občas potrebujem časový zlom. Tak ako silvester, v ktorom hľadajú svoje značky všetci okolo. Tak sa v tej chvíli príjemne krížime. V inom dni by to iskrilo, dnes vzplanie.

2012/2013

Mohutne vznosný moderný kostol svieti celoosvetlený a hodiny na ňom sú symbolické. Napríklad je pol ôsmej. Stavba je od známeho architekta, teda je známa, aj keď je trochu priveľká a málo útulná. Naopak námestie je síce tiež veľké, ale jemne rozčlenené na nejaké kusy záhonov a zelených plôch, široké promenády s lavičkami. Otiera sa oň len jedna hlavná ulica a vylieza sa z jedného výlezu z metra.

Teraz v zimnom večere je napodiv otvorené občasné farmárske tržište. Vyšli by ste si na nákup, ale je silvester podvečer . Zaparkovali by ste. Jedno miesto je dokonca voľné. Trochu si urobiť miesto medzi ďalšímí autami zaparkovanými pozdĺž chodníka nie je radno. Tu ste ťukli guľou na ťahanie do volva za vami. Vybehne odkiaľsi dvojica. Ženská ako policajt nadrozmernej veľkosti, muž prešedevelý trochu menší a poctivo partnerke prikyvuje. Na počudovanie policajtka tvrdí, že nie je policajtka a hneď si fotí vaše auto a dotyčné narazené a ublížené auto. Hlbokým a vysokým a mohutným hlasom hlási: Vy sa vôbec nepozeráte a pozrite čo ste urobili.” Ruku si dá v bok a máva mobilom , ktorým blýska a blýska. Všetci zúčastnení tam pátrajú po jamke v poznávacej značke na nablýskanom volve. Jamku pravdepodobne nájdu, keď všetci obiehajú okolo oboch áut všetkými smermi podivnom takte . Páchateľom hrozí vážna perzekúcia . Vložia teda za stierač nejaký veľmi málo , ba najmenej hovoriaci lístok.

Tržnica je polotvorená alebo polozavretá. Takto potme je to ťažko rozlíšiť. V rámci fyzikálnych zákonov ozachovaní hmoty a energie,ubudlo jedlo v stánkoch a pribudlo táciek ,pohárikov a pohárov, zamastených servítok,odhryzkov chlebov a iných pokladov v odpadkových košoch. Ubúda ľudí, ktorí si pomaly kladú jedlo do úst, časť obecenstva potrebuje už morálnu podporu. K tomu slúžia oporné látky napr. barackovica, slivovica, partnerka, stôl ktorý sa nekolíše. Okolo opustených stánkov je výzdoba z umelohmotných fliaš dekorovaných sfumatom horčice zdôraznených fĺakmi červeného vína.

Psy všetkých veľkostí ťahajú svojich zablúdených pánov. Psy sa išli venčiť a teraz sa potrebujú zbaviť tohto zmätku tých ľudských postáv, ktorým bolo treba dať vodítka do ruky namiesto drahej klbásy .Do toho ešte vzlyká kapela vzniknutá krížením rockových rebelov s bluesovou speváčkou so židovsko ladenými melódiami . Speváčka je tmavej pleti a ťahá partiu aby občas trafila do rytmu. Skutočne sa im to kde tu podarí. Možno zásluhou drobnej bubeníčky ktorá sa stale usmieva a pozerá z jednej strany na druhú, či sa má pridať ku gitaristovi s ďalšou speváčkou v rege čiapočke alebo k chlapcom sso saxofónom a trúbkou.

Pred uličným orchestrom tančí nápadite silná žena v čiapke santa a chlap v červenom tričku s veĺkou hrivou. Pán v teplom kabáte s klobúkom ponúka svoj africký bubienok dvojročnému dievčatku, ktoré udiera do neho s úsmevom budúcej džezovej hviezdy.Nebom lietajú poldecáky pod hiezdnatou oblohou a končia chvostom so šampanským. Vlastne to bola čerstvo navarená kapustnica čo mieša citmi tejto mierne nesúrodej skupiny mládežníkov, ktorý sa krásne kolíšu v rytme a divokej tanečnej kreácie staršieho páru, ktorý len nedávno vyhnali deti zdomu a konečne sa môžu zabaviť.Srbskou plieskavicou zajedajú moravské vino a poskakujú po asfalte a po tráve a medzi muzikantmi. Takže silvester búcha petardami, kým spustí sa ohňostroj ohňostrojov . oblaky už večer boli tak šedé, že ich treba preprať, aby vzorne reprezentovali nový rok. Čistý a chvíľu zaujímavý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?