Zaniknuté slová.

Autor: Peter Galád | 18.1.2013 o 17:09 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  98x

  Drobná entomologická práca

 

M :Magnetofón: zanikol, ale dnes sa požíva jeho hybrid – fonomagnet.

Fonomagnet je prítroj používaný v otolaryngológii. Stručne sa dá popísať ako veľký elektromagnet, zabalený v plastovom obale. Na jednej strane má nárazovú zónu, obyčajne zhotovenú z penovej gumy. Vyššie kategórie majú povrch antibakterálne upravený. K prístroju patrí sada kovových peňazí miniatúrnych rozmerov.

Indikácia : Prístroj sa používa v prípade, že pacient má naopak vyklenutý ušný bubienok. Je v zájme pacienta vrátiť ho do pôvodnej polohy.

Postup liečby : Do príslušného ucha/ postihnutého/ sa vloží kovový peniaz. K druhému uchu sa priloží magnet , nárazovou zónou k spánkovej kosti. Na stupnici sa nastaví napätie . Po zapnutí prístrja sa kovový peniaz posunie smerom k magnetu – rázom – čím sa bubienok dostane späť do pôvodnej polohy.

Do veku 5 rokov veku pacienta je prístroj vybavený cd-čkom s rozprávkou o cínovom vojačikovi.

K: Kazeťák : skrátené z pôvodného kazemaťák t.j. zvláštny druh bezdomovca obývajúci kazematy.1 vysv.etlivky

1 Kazematy : druh podzemných priestorov pod hradmi,používaných ako dlhodobohosťovské miesnosti pre nie príliš poddajných poddaných a kazateľov a zaťov. Obvykle pod hradbami pospájané chodbami,používané tiež hradným pánom na politické a diplomatické cesty k dámam z nepriateľských strán, ale priateľských náklonností. Niekedy zneužívané k obyčajnému zahýbaniu hradnej pani.

Občas , v čase vojny, tiež využívané ako skrýš pre obrancov, zásoby munície,pušného prachu, vína, slaniny, a hrachu.

S. Súdružník : želzničiarsky termín. Označoval súdruha združujúceho vagóny., ľudovo posunovač, PuDr česky _ posunovač u dráhy.

Historicky : Väčšina súdružníkov zanikla medzi nárazníkmi vagónov v pracovnom procese. Používať súdružníkov s plochou hruďou, zakazoval železničiarsky predpis, nakoľko želznice sú známe svojím dokonale prepracovaným súborom vlastných zákonov.

Zvyšok súdružníkov zanikol po zamatovej revolúcii. Posledné zvyšky začali dovážať v cisternových vagónoch pohonné hmoty. Ovšem nazývali ich olejmi, čo sa nepáčilo finančnému úradu. Tak proste zanikli alebo sa vysťahovali na Kajmanské ostrovy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?