Jánošík

Autor: Peter Galád | 16.2.2013 o 10:06 | (upravené 16.2.2013 o 10:14) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  472x

Geneaologická,etymologická,hranice prekračujúca a gastronomická štúdia. Jánošík ako nový pravdepodobný atribút európskehi rozvodu.


 

Jánošík , ktorý nikdy neprekročil hranice, sa stal neuralgickým bodom slovensko-maďarských vzťahov. Podľa mojho posledného lingvistického výskumu, som dospel k vskutku dejinnému objavu. Meno Jánošík nemá nič spoločné so slovenčinou, je len nesprávnou formou zdrobneliny maďarského János. Uznáte, že spojenie „ a mi Jánosunk“ to je náš Jánoš – je zkomoleninou vzchádzajúcou z neurodzených úst hornouhorských.

Tento muž, pôvodne vojak dvoch nepriateľských vojsk: povstaleckého a kráľovského, bol určite agent – provokatér , ako to dokazuje aj jeho družina na čele s Uhorčíkom, ktorý nosí nezakryte meno uhorské. Beda národu čestnému a statočnému, ktorý dovtedy odolával Tatarom,Turkom i európskej únii, keď jeho národným hrdinom sa stane muž tak nečestný, že sa musí skrývať v horách a púšťa sa do boja len so zmäkčilými pánmi a nie s poriadnymi chlapmi, denne na poliach posiľujúcimi.

Skutočnosť, že rozdával chudobe , ho nijako neospravedlňuje. Jednou z najvačších necností veľkých jedincov je populizmus, ako to dnes a denne vidíme, u vačšiny našich politikov,/ s výnimkou istého prezidenta susedného štátu, ktorý hlása všetko úplne opačne, čím ovšem chce dosiahnuť rovnaký populistický efekt, len má blbé mimikry.V podstate sa mu nedarí, ale je to jedno.Aj tak už nebude kandidovať/

Vráťme sa k Jánošíkovi: vo vtedajšom bulvári sa hovorilo o nejakých milenkách, že ich bolo ako hrachu/ pravdepodobne chyba pri opisovaní: povodne ako maku/. Nemálo povestí / tzv megastory/ sa rozprávalo večer deťom a pôvodný počet mileniek sa / aj z pedagogických dôvodov / zmenšoval. Uznáte, aj bez vedeckého rozboru, že tak statný a urastený mládenec , a ešte vzhľadom k zahraničnému pôvodu, by neponechával ľahostajné rozne urodzené panny, aj menej urodzené devy a občas aj pani matky, keď už im liezol do spální, tváriac sa , že hľadá šperky a iné cennosti.

Zároveň s cenzúrou mileneckých, prípadne erotických dobrodružstiev, v priebehu storočí / zrejme ide o ideologické vplyvy, z dôvodu akútnej potreby mať morálne čistého hrdinu/ , sa literárna hodnota tejto povesti znižovala, a v súčasnosti je už takmer v zabudnutí. Nakoniec na Slovensku nie sú peniaze na ďalšie filmy, keď z jediného skutočného životopisného filmu, sa musela urobiť komédia. Ako opačný príklad možeme uviesť povesti istého- inak zmakčilého- Casanovu, ktorého príbeh sa zachoval živý i do dnešných čias. Jeho príbeh zrejme prechádzal opačným procesom: počet jeho dobrodružstiev a mileniek sa mnohonásobným opisovaním zväčšoval, čomu sa potešili nakladatelia a výrobcovia papieru a sexuálne nevzdelaní čitatelia. My teraz , v súčasnej fáze výskumu.,myslíme ,že pri jeho zdravom sexuálnom živote, zbieral aj vzorky rôznych pohlavných chorôb, ba možno! bol aj zakladateľom klubu AIDS.

K chudákovi malému maďarskému Jánosovi. Ostal z neho len špatne uvarený tvrdý hrach / ovšem povodne asi hroch ako to dokazuje aj miestny názov Hrochoť/, a grilované rebro na háku podávané s ohnivou taba/s/kovou omáčkou.

Istou pomstou maďarskému národu je podávanie slovenských tzv.ľudových jedál ako je Jánošíkova valaška : Mnohí už ani netušia ,že obhrýzajú svojho rodáka. To keby si radšej dali halušky , s chuťou by si mohli zahryznúť do Turka. / povodne halal – ušky-/.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?