Sloboda

Autor: Peter Galád | 5.1.2014 o 10:15 | (upravené 5.1.2014 o 10:26) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  375x

V Čechách sa rok 2012 skončil kontroverznou a trápnou amnestiou. Rok 2013 sa skončil návratom mnohých, hovorí sa o 60% znovu za mreže. Ovšem nielen pre tých , ktorí sa zbavili pút je sloboda vzácne slovo.

Pre našinca je sloboda úžasný pojem. Okrem toho, že je to snáď najvyššia hodnota človeka, je zároveň nedosiahnuteľná. Aspoň tak to vyplýva z dejín. O slobodu ľudstvo neustále bojuje.

My so skrývanou alebo neskrývanou závisťou sledujeme hrdinov kníh, akí sú slobodní. Autor ich v jednej chvíli oslobodí a oni si nesú svoju slobodu na breh rieky, kde sedia a pozerajú ako nekonečne plynie voda. Hlavná postava nastúpi do akéhokoľvek autobusu a cestuje . Vystúpi na náhodne zvolenej zastávke. Iný mladý muž chodí s dievčnou vedľa seba, a chodí a chodí a nevedno dokedy a kam. Niekto si slobodu donesie do baru a nechá ju odrážať sa medzi ním a barmanom a zrkadlami za ním. Niekto je slobodný, pretože prišiel k obrovskému balíku peňazí, niekto preto, že nemá vôbec nič a nemá ho čo pripútať k nijakej matérii, k nijakému miestu.


Na rozdiel od ranného budíku, ktorý je treba poslúchnuť. Od detí, ktoré vyžadujú a nanič nehľadia. Na dôchodcovský badžet v skromnom miešku za opaskom. Počítanie rohlíkov. Nie je to smiešne? Musíš počítať rohlíky. Nemôžeš ich len tak chytiť a odniesť koľko chceš?


Bývalý študent si dá x-tú whisky, svätec z ničoho nič zamieri do iného mesta, slečna si kúpi nádherné topánky.

A sú slobodní. V tej chvíli príbeh končí. Možno pokračuje rozprávanie, román sa rozbehne iným smerom, aby to nebola rozprávka.


Máme slobodu. Čo s ňou? Môžme robiť čo chceme. Tam to naozaj končí.

Ešte nikto nevymyslel koniec sveta spôsobom totálneho chaosu.

Žiaden románový hrdina nezahynul úplným vyčerpaním schopnosti vymyslieť , čo by mohol urobiť.

Nikto nezašiel s predstavou ďalej ako precestovať svet dookola. A potom? Cúvať. ? Naspäť k nástupu do neznámeho autobusu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?