Sloboda

Autor: Peter Galád | 5.1.2014 o 10:15 | (upravené 5.1.2014 o 10:26) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  374x

V Čechách sa rok 2012 skončil kontroverznou a trápnou amnestiou. Rok 2013 sa skončil návratom mnohých, hovorí sa o 60% znovu za mreže. Ovšem nielen pre tých , ktorí sa zbavili pút je sloboda vzácne slovo.

Pre našinca je sloboda úžasný pojem. Okrem toho, že je to snáď najvyššia hodnota človeka, je zároveň nedosiahnuteľná. Aspoň tak to vyplýva z dejín. O slobodu ľudstvo neustále bojuje.

My so skrývanou alebo neskrývanou závisťou sledujeme hrdinov kníh, akí sú slobodní. Autor ich v jednej chvíli oslobodí a oni si nesú svoju slobodu na breh rieky, kde sedia a pozerajú ako nekonečne plynie voda. Hlavná postava nastúpi do akéhokoľvek autobusu a cestuje . Vystúpi na náhodne zvolenej zastávke. Iný mladý muž chodí s dievčnou vedľa seba, a chodí a chodí a nevedno dokedy a kam. Niekto si slobodu donesie do baru a nechá ju odrážať sa medzi ním a barmanom a zrkadlami za ním. Niekto je slobodný, pretože prišiel k obrovskému balíku peňazí, niekto preto, že nemá vôbec nič a nemá ho čo pripútať k nijakej matérii, k nijakému miestu.


Na rozdiel od ranného budíku, ktorý je treba poslúchnuť. Od detí, ktoré vyžadujú a nanič nehľadia. Na dôchodcovský badžet v skromnom miešku za opaskom. Počítanie rohlíkov. Nie je to smiešne? Musíš počítať rohlíky. Nemôžeš ich len tak chytiť a odniesť koľko chceš?


Bývalý študent si dá x-tú whisky, svätec z ničoho nič zamieri do iného mesta, slečna si kúpi nádherné topánky.

A sú slobodní. V tej chvíli príbeh končí. Možno pokračuje rozprávanie, román sa rozbehne iným smerom, aby to nebola rozprávka.


Máme slobodu. Čo s ňou? Môžme robiť čo chceme. Tam to naozaj končí.

Ešte nikto nevymyslel koniec sveta spôsobom totálneho chaosu.

Žiaden románový hrdina nezahynul úplným vyčerpaním schopnosti vymyslieť , čo by mohol urobiť.

Nikto nezašiel s predstavou ďalej ako precestovať svet dookola. A potom? Cúvať. ? Naspäť k nástupu do neznámeho autobusu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

KOMENTÁRE

Harabin sa s Kotlebom bez pochyby vo všetkom zhodne

Žiaľ, dostali sme sa do situácie, keď za totalitné smerovanie idú kohosi karhať tí, čo kedysi sami inému totalitnému režimu aktívne prisluhovali.


Už ste čítali?